Facebook

Aktualności

Otwarcie Izby Tradycji im. prof. Franciszka Staffa w Rudzie Malenieckiej

W minioną sobotę (29 listopada) br. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w otwarciu Izby Tradycji im. prof. Franciszka Staffa w Rudzie Malenieckiej – projektu, który został zrealizowany za pośrednictwem naszej Lokalnej Grupy Rybackiej z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Ta placówka muzealna jest jedynym takim projektem zrealizowanym na naszym obszarze, dlatego też bardzo miło nam informować o istnieniu takiej perełki.

Uroczystość otwarcia zaszczyciła córka profesora Elżbieta Staff – Zielińska oraz ostatnia właścicielka dóbr w Rudzie Malenieckiej Pani Krystyna Froelich.

Podczas tej uroczystości historię Stacji, pierwszej tego typu placówki naukowej na ziemiach polskich, przybliżył historyk z Rudy Malenieckiej – Marian Soboń - osoba, która od lat fascynuje się historią Stacji, znana jest z pasji poznawania i upowszechniania wiedzy o osobach zasłużonych dla regionu. Korzystając z szeregu unikatowych źródeł historycznych, które gromadził od lat, przybliżył wszystkim działalność dwóch patriotów polskich, związanych z regionem koneckim i oczywiście z samą Rudą Maleniecką. Po ponad stu latach od powstania Stacji Doświadczalnej w Rudzie Malenieckiej mieliśmy okazję poznać bliżej okoliczności jej powstania na tle ogólnych uwarunkowań historycznych, ale także fascynującej drogi życiowej założycieli Stacji. Od kilkunastu lat Pan Marian utrzymywał kontakt z prawnukami Felicjana Jankowskiego, którzy z rodzinnego archiwum udostępnili mu szereg dokumentów o ogromnym znaczeniu historycznym, a które obejrzeć możemy obecnie w Izbie Tradycji.

W dawnej „Rybakówce” możemy poznać między innymi historię polskiego rybołówstwa śródlądowego oraz bogaty dorobek naukowy profesora Franciszka Staffa. Na terenie gospodarstwa przygotowano także ścieżkę edukacyjną wokół stawów z tablicami informującymi o gatunkach ryb, zwierząt, ptaków, roślin, jakie możemy tam spotkać.

 

Projekt został złożony przez właścicieli Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Maleniecka s.c”, natomiast samej realizacji podjęła się jedna z właścicielek Pani Monika Grzegorczyk, która wprowadziła do wnętrz izby niezwykły klimat, przedstawiła wystawę dorobku naukowego Stacji oraz historie polskiego rybołówstwa śródlądowego. Więcej nie zdradzamy i zachęcamy do odwiedzenia Izby.

Wszelkich informacji można uzyskać pod numerem telefonu 41 373 15 93 oraz na stronie
http://www.staffrudamal.pl

  

Nasi członkowie